FSD87-20-L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Electrical Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Conta-Clip, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Weidmüller
In Stock: 40
Altech Corporation
Blue Wire Ferrule Connector DIN 1 AWG (50.00mm²) Single Wire
Ferrule Installation Solutions
FSD87-20-L
DigiKey Part Number
298-14508-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSD87-20-L
Description
CONN FERRULE DIN 1AWG BLUE
Detailed Description
Size
1 AWG (50.00mm²)
Series
Length - Overall
36.00mm
Packaging
Bulk
Length - Pin
20.00mm