FSD85-16-L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Electrical Inc.
In Stock: 342
Datasheet
Parametric Equivalent
Conta-Clip, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Phoenix Contact
In Stock: 978
Knipex Tools LP
In Stock: 6
Altech Corporation
In Stock: 0
Yellow Wire Ferrule Connector DIN 4 AWG (25.00mm²) Single Wire
Ferrule Installation Solutions
FSD85-16-L
DigiKey Part Number
298-10754-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSD85-16-L
Description
CONN FERRULE DIN 4AWG YELLOW
Detailed Description
Size
4 AWG (25.00mm²)
Series
Length - Overall
29.00mm
Length - Pin
16.00mm