DNF18-110-C
DigiKey Part Number
298-10533-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF18-110-C
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.110
Detailed Description
0.110" (2.79mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated
Wire Gauge
18-22 AWG
Series
Insulation
Non-Mating End Insulated
Color
Red
Gender
Female
Tab Width
0.110" (2.79mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.100" (2.54mm)
Length - Overall
0.690" (17.53mm)