JW2ASN-DC24V is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 250
Datasheet
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Through Hole
JW2ASN-DC24V
JW2ASN-DC24V
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
JW2ASN-DC24V
DigiKey Part Number
255-1734-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JW2ASN-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
JW2ASN-DC24V Models
Coil Insulation
Class E
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
5 A
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching
1250VA, 150W
Relay Type
Coil Current
22 mA
Coil Resistance
1.1 kOhms