ERZ-V20D470 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.754
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
47 V 3 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 21.5mm
ERZ-V20D470
DigiKey Part Number
P7319-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V20D470
Description
VARISTOR 47V 3KA DISC 21.5MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERZ-V20D470 Models
Varistor Voltage (Max)
52 V
Current - Surge
3 kA
Series
Energy
34J
Capacitance @ Frequency
13500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Varistor Voltage (Min)
42 V
Package / Case
Disc 21.5mm
Varistor Voltage (Typ)
47 V