EEU-FC2A471 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 272
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 134
Datasheet
In Stock: 1.342
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-FC2A471
DigiKey Part Number
P10874-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC2A471
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FC2A471 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.44 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.92 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
47 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C