DSP2A-DC12V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-1053-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DSP2A-DC12V |
Description | RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DSP2A-DC12V Models |
Category | Termination Style PC Pin |
Mfr | Seal Rating Sealed - Fully |
Series | Must Operate Voltage 9.6 VDC |
Packaging Bulk | Must Release Voltage 1.2 VDC |
Part Status Active | Operate Time 10 ms |
Mounting Type | Release Time 5 ms |
Coil Voltage | Operating Temperature -40°C ~ 60°C |
Contact Form DPST-NO (2 Form A) | Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO) |
Contact Rating (Current) 5 A | Approval Agency cURus, VDE |
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max | Relay Type |
Load - Max Switching 1500VA, 625W | Coil Resistance 480 Ohms |
Coil Current 25 mA | Base Product Number |