ALZ51F12
ALZ51F12
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
ALZ51F12
DigiKey Part Number
ALZ51F12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALZ51F12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Coil Insulation
Class F
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
440VAC - Max
Coil Current
33.3 mA
Coil Resistance
360 Ohms