6TPE330ML
DigiKey Part Number
P16253TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16253CT-ND - Cut Tape (CT)
P16253DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6TPE330ML
Description
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 25mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
6TPE330ML Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D3L
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 100kHz