6TPE220MZB
DigiKey Part Number
10-6TPE220MZBTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-6TPE220MZBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-6TPE220MZBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6TPE220MZB
Description
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 1411
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric) 35mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
6TPE220MZB Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V