HHR-70AAAB7
DigiKey Part Number
P706-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHR-70AAAB7
Description
BATTERY NIMH 1.2V 700MAH AAA
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AAA 1.2 V Nickel Metal Hydride Battery Rechargeable (Secondary) 700mAh
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
0.41" Dia x 1.75" H (10.5mm x 44.5mm)
Series
Termination Style
Flat Top (Non-Extending)
Packaging
Bulk
Discharge Rate
140mA
Part Status
Active
Standard Charge Current
70mA