BK-310CHA04
DigiKey Part Number
P701-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK-310CHA04
Description
BATTERY NIMH 1.2V 3.1AH C
Customer Reference
Detailed Description
C 1.2 V Nickel Metal Hydride Battery Rechargeable (Secondary) 3.1Ah
Category
Size / Dimension
1.02" Dia x 1.97" H (25.8mm x 50.0mm)
Mfr
Termination Style
Flat Top (Non-Extending)
Packaging
Box
Discharge Rate
620mA
Part Status
Obsolete
Standard Charge Current
310mA