S2EB-L2-12V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 255-1489-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | S2EB-L2-12V |
Description | RELAY GEN PURPOSE 4PST 4A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B) 12VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Coil Type Latching, Dual Coil |
Mfr | Termination Style PC Pin |
Series | Seal Rating Sealed - Fully |
Packaging Box | Must Operate Voltage 8.4 VDC |
Part Status Active | Operate Time 15 ms |
Mounting Type | Release Time 15 ms |
Coil Voltage | Operating Temperature -55°C ~ 65°C |
Contact Form 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B) | Contact Material Silver Alloy, Cadmium Free |
Contact Rating (Current) 4 A | Approval Agency CSA, UR |
Switching Voltage 250VAC, 48VDC - Max | Relay Type |
Load - Max Switching 1000VA, 192W | Coil Resistance 720 Ohms |
Coil Current 16.7 mA | Base Product Number |