JW1FSN-DC48V
DigiKey Part Number
255-1730-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JW1FSN-DC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 48VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JW1FSN-DC48V Models
Coil Insulation
Class E
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Relay Type
Coil Current
11 mA
Coil Resistance
4.4 kOhms