JW1FSN-B-DC12V
DigiKey Part Number
255-1726-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JW1FSN-B-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Silver Alloy
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, UR, VDE
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Relay Type
Coil Current
44 mA
Coil Resistance
270 Ohms