DSP2A-DC12V
DSP2A-DC12V
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
DSP2A-DC12V
DigiKey Part Number
255-1053-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSP2A-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSP2A-DC12V Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
cURus, VDE
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1500VA, 625W
Coil Resistance
480 Ohms
Coil Current
25 mA