ALQ6F24S
DigiKey Part Number
255-ALQ6F24S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALQ6F24S
Description
LQ RELAY HIGH INRUSH TYPE, 1 FOR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO); Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
CQC, cURus, VDE
Load - Max Switching
2000VA, 150W
Relay Type
Coil Current
8.3 mA
Coil Resistance
2.88 kOhms