ALQ1F18RS
DigiKey Part Number
255-ALQ1F18RS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALQ1F18RS
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 18V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 18VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
13.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.9 VDC
Mounting Type
Operate Time
20 ms
Coil Voltage
Release Time
20 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
5 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1250VA, 150W
Coil Resistance
810 Ohms
Coil Current
22.2 mA