Image for 2046-20G00SA is not available
2046-20G00SA
DigiKey Part Number
4985-2046-20G00SA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2046-20G00SA
Description
PCB SOCKET, 20 PIN, STRAIGHT. 8.
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.335" (8.50mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Features
Polarizing Key
Number of Positions Loaded
16
Current Rating (Amps)
2A
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic, Polyester, Glass Filled
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)