OD8032-24LB
DigiKey Part Number
1053-1665-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8032-24LB
Description
FAN AXIAL 80.5X32MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80.5mm L x 80.5mm H Ball 40.0 CFM (1.12m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD8032-24LB Models
Category
Noise
31.0dB
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating (Amps)
0.070A
Size / Dimension
Square - 80.5mm L x 80.5mm H
Voltage Range
12 ~ 30VDC
Width
32.00mm
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Air Flow
40.0 CFM (1.12m³/min)
Material - Blade
Static Pressure
0.200 in H2O (49.8 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C