UJ4C075023K4S
DigiKey Part Number
5556-UJ4C075023K4S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UJ4C075023K4S
Description
750V/23MOHM, SIC, CASCODE, G4, T
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 750 V 66A (Tc) 306W (Tc) Through Hole TO-247-4
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
6V @ 10mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37.8 nC @ 15 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1400 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
306W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
750 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
12V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
29mOhm @ 40A, 12V