SZMMBZ5250BLT1G
DigiKey Part Number
488-SZMMBZ5250BLT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-SZMMBZ5250BLT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-SZMMBZ5250BLT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMMBZ5250BLT1G
Description
DIODE ZENER 20V 225MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 225 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
EDA/CAD Models
SZMMBZ5250BLT1G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
225 mW
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 15 V