SZMM5Z3V6T1G
DigiKey Part Number
SZMM5Z3V6T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZMM5Z3V6T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZMM5Z3V6T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMM5Z3V6T1G
Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 500 mW ±5.6% Surface Mount SOD-523
EDA/CAD Models
SZMM5Z3V6T1G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5.6%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V