SZMM3Z6V8ST1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 2.622
Datasheet
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
Zener Diode 6.8 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-323
SC-76, SOD-323
SZMM3Z6V8ST1G
DigiKey Part Number
SZMM3Z6V8ST1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZMM3Z6V8ST1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZMM3Z6V8ST1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMM3Z6V8ST1G
Description
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOD323
Detailed Description
EDA/CAD Models
SZMM3Z6V8ST1G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V