SZBZX84C6V8LT1G
DigiKey Part Number
SZBZX84C6V8LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZBZX84C6V8LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZBZX84C6V8LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C6V8LT1G
Description
DIODE ZENER 6.8V 250MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 250 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
EDA/CAD Models
SZBZX84C6V8LT1G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms