SZBZX84C6V2ET1G
DigiKey Part Number
488-SZBZX84C6V2ET1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-SZBZX84C6V2ET1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-SZBZX84C6V2ET1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C6V2ET1G
Description
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 225 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SZBZX84C6V2ET1G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
225 mW
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V