SZBZX84C5V1ET1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SZBZX84C5V1ET1G |
Description | DIODE ZENER 5.1V 225MW SOT23-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 50 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 5.1 V 225 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SZBZX84C5V1ET1G Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Mfr | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Tolerance ±6% | Package / Case |
Power - Max 225 mW | Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236) |
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms | Base Product Number |
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V |