SZBZX84C20LT1G
DigiKey Part Number
SZBZX84C20LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZBZX84C20LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZBZX84C20LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZBZX84C20LT1G
Description
DIODE ZENER 20V 250MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 250 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
EDA/CAD Models
SZBZX84C20LT1G Models
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 14 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms