NZ9F3V6T5G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 220
Datasheet
Zener Diode 3.6 V 250 mW ±5% Surface Mount SOD-923
NZ9F3V6T5G
DigiKey Part Number
NZ9F3V6T5GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NZ9F3V6T5G
Description
DIODE ZENER 3.6V 250MW SOD923
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NZ9F3V6T5G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-923
Power - Max
250 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms