NVHL072N65S3
DigiKey Part Number
NVHL072N65S3OS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVHL072N65S3
Description
MOSFET N-CH 650V 44A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 44A (Tc) 312W (Tc) Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NVHL072N65S3 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
82 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±30V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3300 pF @ 400 V
Packaging
Tube
Power Dissipation (Max)
312W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
72mOhm @ 22A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1mA