NVBG020N090SC1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NVBG020N090SC1 |
Description | SICFET N-CH 900V 9.8A/112A D2PAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 900 V 9.8A (Ta), 112A (Tc) 3.7W (Ta), 477W (Tc) Surface Mount D2PAK-7 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 200 nC @ 15 V |
Mfr | Vgs (Max) +19V, -10V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4415 pF @ 450 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 3.7W (Ta), 477W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V | Supplier Device Package D2PAK-7 |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 28mOhm @ 60A, 15V | Package / Case |
Vgs(th) (Max) @ Id 4.3V @ 20mA | Base Product Number |