NTP125N60S5H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 960
Datasheet
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 600 V 22A (Tc) 152W (Tc) Through Hole TO-220-3
NTP125N60S5H
DigiKey Part Number
488-NTP125N60S5H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTP125N60S5H
Description
SF5 600V FAST 125MOHM WITH TO-22
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.3V @ 2.1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37.3 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2036 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
152W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
125mOhm @ 11A, 10V