NTMTSC1D6N10MCTXG
NTMTSC1D6N10MCTXG
DigiKey Part Number
488-NTMTSC1D6N10MCTXGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NTMTSC1D6N10MCTXGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NTMTSC1D6N10MCTXGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTMTSC1D6N10MCTXG
Description
MOSFET N-CH 100V 35A/267A 8TDFNW
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 35A (Ta), 267A (Tc) 5.1W (Ta), 291W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank 8-TDFNW (8.3x8.4)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NTMTSC1D6N10MCTXG Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
106 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7630 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
5.1W (Ta), 291W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
8-TDFNW (8.3x8.4)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 90A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 650µA