NTMFSC4D2N10MC
DigiKey Part Number
488-NTMFSC4D2N10MCTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NTMFSC4D2N10MCCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NTMFSC4D2N10MCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTMFSC4D2N10MC
Description
MOSFET N-CH 100V 29.6A/116A 8DFN
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 29.6A (Ta), 116A (Tc) 7.9W (Ta), 122W (Tc) Surface Mount 8-DFN (5x6.15)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NTMFSC4D2N10MC Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
42 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2856 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
7.9W (Ta), 122W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
8-DFN (5x6.15)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.3mOhm @ 44A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA