NTMFS4847NT1G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 110
Datasheet
N-Channel 30 V 11.5A (Ta), 85A (Tc) 880mW (Ta), 48.4W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
NTMFS4847NT1G
DigiKey Part Number
NTMFS4847NT1G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTMFS4847NT1G
Description
MOSFET N-CH 30V 11.5A/85A 5DFN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
28 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±16V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2614 pF @ 12 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
880mW (Ta), 48.4W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 11.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.1mOhm @ 30A, 10V