NTMC083NP10M5L
DigiKey Part Number
488-NTMC083NP10M5LTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NTMC083NP10M5LCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NTMC083NP10M5LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTMC083NP10M5L
Description
MOSFET N/P-CH 100V 2.9A 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 100V 2.9A (Ta), 4.1A (Tc), 2.4A (Ta), 3.3A (Tc) 1.6W (Ta), 3.1W (Tc) Surface Mount 8-SOIC
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
5nC @ 10V, 8.4nC @ 10V
Manufacturer
onsemi
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
222pF @ 50V, 525pF @ 50V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
1.6W (Ta), 3.1W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
N and P-Channel
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
2.9A (Ta), 4.1A (Tc), 2.4A (Ta), 3.3A (Tc)
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
83mOhm @ 1.5A, 10V, 131mOhm @ 1.5A, 10V