NSVR05F40NXT5G
DigiKey Part Number
NSVR05F40NXT5GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSVR05F40NXT5GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSVR05F40NXT5GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSVR05F40NXT5G
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA 2DSN
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 500mA Surface Mount 2-DSN (1x0.6), (0402)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
75 µA @ 40 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
35pF @ 10V, 1MHz
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Supplier Device Package
2-DSN (1x0.6), (0402)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
460 mV @ 500 mA
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)