NRVTS2H60ESFT1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 7.380
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 2.935
Datasheet
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diode 60 V 2A Surface Mount SOD-123FL
NRVTS2H60ESFT1G
DigiKey Part Number
488-NRVTS2H60ESFT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NRVTS2H60ESFT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NRVTS2H60ESFT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRVTS2H60ESFT1G
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SOD123FL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
12 µA @ 60 V
Mfr
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
SOD-123FL
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
650 mV @ 2 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)