NCV84140DR2G
DigiKey Part Number
488-NCV84140DR2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV84140DR2GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV84140DR2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV84140DR2G
Description
SELF-PROTECTED FET
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 16A 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCV84140DR2G Models
Category
Current - Output (Max)
16A
Mfr
Rds On (Typ)
140mOhm
Input Type
CMOS
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
8-SOIC
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
4V ~ 28V