NCV8154MW300300TBG
DigiKey Part Number
488-NCV8154MW300300TBGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV8154MW300300TBGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV8154MW300300TBGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8154MW300300TBG
Description
IC REG LINEAR 3/3V 300MA 10DFN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 300mA, 300mA 10-DFN (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCV8154MW300300TBG Models
Category
Current - Supply (Max)
200 µA
Mfr
PSRR
75dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
2
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.25V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V, 3V