NCP5500DADJR2G
DigiKey Part Number
NCP5500DADJR2GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP5500DADJR2GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP5500DADJR2GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP5500DADJR2G
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 500mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
NCP5500DADJR2G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
500 µA
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
20 mA
Part Status
Active
PSRR
75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz)
Output Configuration
Control Features
Enable
Output Type
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
16V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Max)
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA