NCP10672BD100R2G
DigiKey Part Number
488-NCP10672BD100R2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP10672BD100R2GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP10672BD100R2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP10672BD100R2G
Description
IC OFFLINE SWITCH MULT TOP 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Converter Offline Buck, Buck-Boost, Flyback Topology 100kHz 8-SOIC
Category
Duty Cycle
66%
Manufacturer
onsemi
Frequency - Switching
100kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power (Watts)
15.5 W
Part Status
Active
Fault Protection
Current Limiting, Over Load, Over Voltage, Short Circuit
Output Isolation
Either
Control Features
Soft Start
Internal Switch(s)
Yes
Operating Temperature
150°C (TJ)
Voltage - Breakdown
700V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 7 Leads
Topology
Buck, Buck-Boost, Flyback
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Start Up
9 V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
6.7V ~ 20V