MMSZ5V6T1G
DigiKey Part Number
MMSZ5V6T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MMSZ5V6T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MMSZ5V6T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ5V6T1G
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
EDA/CAD Models
MMSZ5V6T1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms