MM5Z5V6ST5G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 2.889
Datasheet
Zener Diode 5.6 V 500 mW ±2.14% Surface Mount SOD-523
SC-76, SOD-523
MM5Z5V6ST5G
DigiKey Part Number
488-MM5Z5V6ST5GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-MM5Z5V6ST5GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-MM5Z5V6ST5GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM5Z5V6ST5G
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD523
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±2.14%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms