MM3Z5V6T1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MM3Z5V6T1G |
Description | DIODE ZENER 5.6V 300MW SOD323 |
Manufacturer Standard Lead Time | 44 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 5.6 V 300 mW ±7% Surface Mount SOD-323 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MM3Z5V6T1G Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 2 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -65°C ~ 150°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±7% | Supplier Device Package SOD-323 |
Power - Max 300 mW | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms |