MCH6001-TL-E
DigiKey Part Number
MCH6001-TL-EOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCH6001-TL-EOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MCH6001-TL-EOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCH6001-TL-E
Description
RF TRANS 2 NPN 8V 16GHZ 6-MCPH
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF Transistor 2 NPN (Dual) 8V 150mA 16GHz 600mW Surface Mount 6-MCPH
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCH6001-TL-E Models
Category
Power - Max
600mW
Manufacturer
onsemi
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
60 @ 50mA, 5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Collector (Ic) (Max)
150mA
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
2 NPN (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
8V
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Frequency - Transition
16GHz
Supplier Device Package
6-MCPH
Noise Figure (dB Typ @ f)
1.2dB @ 1GHz