MC78M15CTG
DigiKey Part Number
MC78M15CTGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC78M15CTG
Description
IC REG LINEAR 15V 500MA TO220
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-220
EDA/CAD Models
MC78M15CTG Models
PSRR
70dB (120Hz)
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Configuration
Mounting Type
Through Hole
Output Type
Package / Case
TO-220-3
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Input (Max)
35V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V