MC78M15CDTG
DigiKey Part Number
MC78M15CDTGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC78M15CDTG
Description
IC REG LINEAR 15V 500MA DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK
EDA/CAD Models
MC78M15CDTG Models
PSRR
70dB (120Hz)
Packaging
Tube
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
35V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V