MC78L15ABDR2G
DigiKey Part Number
MC78L15ABDR2GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MC78L15ABDR2GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MC78L15ABDR2GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC78L15ABDR2G
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
MC78L15ABDR2G Models
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
39dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V