FQP45N15V2
DigiKey Part Number
FQP45N15V2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FQP45N15V2
Description
MOSFET N-CH 150V 45A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 45A (Tc) 220W (Tc) Through Hole TO-220-3
EDA/CAD Models
FQP45N15V2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
94 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3030 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
220W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40mOhm @ 22.5A, 10V